Saluki - závodní plovací vesta a pravidla pro její použití na závodech

Ahoj všichni závodníci, trenéři a rodiče budoucích hvězd,
minulý víkend proběhla nominace juniorů do reprezentace při NKZ ve Veltrusech. Bohužel se k nám dostaly zprávy o tom, že byl nejeden závodník kategorie dorostu diskvalifikován kvůli tomu, že mu v cíli nenesla naše vesta Saluki.
Omlouváme se všem za vzniklé problémy a zároveň bychom chtěli vzniklou situaci uvést na pravou míru a předejít tak dalším dohadům a nepříjemnostem při měření vybavení Vás závodníků nebo Vašich ratolestí.
Vzniklo zde povědomí o tom, že naše nové vesty Saluki zakoupené v týdnu před závodem neprošly měřením. To zároveň je i není pravdou, nyní vysvětlíme proč. Jednalo se především o vesty velikosti XS, které se nám postupně vracejí do obchodů.
Vesta Saluki je závodní plovací vesta již po několik let. Má normu ISO 12402-5 a je akreditována mezinárodní závodní federací ICF jako závodní plovací vesta. Tuto plovací vestu je možné používat na všech českých a mezinárodních závodech vyžadujících plovací vestu jako povinnou výbavu závodníka.
Vzhledem k velikosti skeletu vesty u nejmenší velikosti XS je obsahem méně pěny než u větších velikostí, to aby se pěna do malého skeletu bez větších deformací vešla. V tabulce na každé vestě uvádíme výtlak vesty pro každou velikost. Viz. obrázek na konci textu.
Nyní výňatek ze směrnic ČSK DV, který hovoří takto: "Závodník musí mít plovací vestu o nosnosti nejméně 6,12 kg, v kategorii mladšího žactva o nosnosti nejméně 4 kg. Žák mladší může s touto vestou startovat na jakémkoliv závodě v rámci ČSK DV."
Vesta Saluki ve velikosti XS je tedy vzhledem k nižšímu výtlaku (cca 5 kg) podle tabulek a pravidel vhodná pouze pro kategorii mladšího žactva a žáci starší, dorostenci nebo dospělí v ní podle pravidel nesmí startovat. Samozřejmě v praxi je potom při měření výsledek takový, že vesta 6,12 kg závaží nevynese.
Jako výrobce chápeme, že pouze údaj na tabulce vesty nemusí být pro každého dobře čitelný a usoudit z něj vhodnost koupě a použití určité velikosti není jednoduché. Přidáme-li k tomu nedokonalou znalost pravidel ze strany některých závodníků, trenérů či rodičů a také fakt, že obsluha v našich obchodech nebo u našich dealerů nemůže znát věk všech závodníků nebo dětí, kteří si vestu kupují nebo jimž kupují vestu rodiče bez jejich přítomnosti a nebo při prodejích přes eshop, máme problém na světě.
Za Hiko toto pochybení v informovanosti zákazníků přijímáme, omlouváme se všem, kterých se toto dotklo a u všech případů špatně zvolené velikosti (XS) při nákupu vesty Saluki, uskutečněných v dubnu a květnu 2018, Vám zdarma během měsíce června vyměníme stávající vestu za novou vestu velikosti S/M a navíc dostanete malý dárek.
Písemná informace o vhodnosti použití závodních vest velikosti XS je nově i na našem webu u každého takového produktu a v budoucnu přibude i rozšíření (kromě tabulek) i přímo na produkt.
Dalším bodem a doporučením pro všechny závodníky je fakt, že starší vesty svou nosnost s používáním ztrácejí. Z pěny se vymačkávají vzduchové bublinky ať už vlivem vnějších faktorů nebo jakýmkoliv mechanickým zacházením, tj. mačkáním vesty do lodního pytle, sezením na vestě, atd. Povinností každého závodníka by mělo být nechat si před závodem svou vestu pro jistotu v cíli přeměřit a případně doplnit do vesty jeden nebo dva speciálně nastřihané kusy pěn, které jsou součástí balení vesty nebo jsou k dostání v každém Hiko obchodě. Závodník má potom jistotu, že mu vesta v cíli ponese.
Děkujeme za pochopení a našemu krásnému sportu ZDAR!
Hiko