Mladí slalomáři dominovali na mistrovství světa juniorů a U23 v Bratislavě

Stejně jako loni v Krakově dokázala česká reprezentace ovládnout celkové pořadí států podle počtu medailí na mládežnickém světovém šampionátu. K osmi individuálním medailím přidali ze závodu týmů, který se celý konal netradičně až poslední den mistrovství, dalších šest cenných kovů a potvrdili dlouhodobou úspěšnost juniorů kategorie U23 na světových akcích.

Hned první finále celého závodu juniorských kajakářů přineslo českým barvám dva cenné kovy. Už postup dvou kajakářů do finále se považoval za úspěch, ale bylo jasné, že vítěz kvalifikace i semifinále Tomáš Zima bude bojovat o titul mistra světa. Ten mu nakonec kvůli smolnému doteku pádlem na poslední brance proplul v dunajských proudech, ale skvělá jízda stačila na stříbro za největším favoritem závodu Rakušanem Oschmautzem. Ještě větší překvapení přichystal českým fanouškům kralupský Jan Bárta, který na své první velké mezinárodní akci získal bronz. Kajakáři znovu potvrdili, jakou důležitou roli hrají v českém týmu a o jejich budoucnost se nemusíme bát.

Seniorská medailistka ze šampionátu starého kontinentu Tereza Fišerová stála ve své kategorii proti téměř kompletní špičce, co může kategorie U23 nabídnout, ale úchvatnou jízdou dokázala vybojovat stříbro. Po jejím dojezdu jsem však hodně přemýšlel, zda i takové singlířky jako Jess Fox a Mallory Franklin jsou schopny její čas překonat. Obě ho nakonec překonaly, ale Fox obdržela po dojetí závodu hodně spornou padesátku, která znamenala zlato pro Franklin.

Sobotní finálový den nabídl divákům ještě lepší podívanou než ten první. Juniorské kajakářky se rozhodně nechtěly nechat zahanbit kajakáři a předvedly nám strhující podívanou. Lucie Nesnídalová napodobila Jana Bártu a na svém prvním juniorském šampionátu získala v patnácti letech bronzovou medaili, nutno podotknout skvělou jízdou. Obhájkyně bronzu Antonie Galušková dokázala zajet ještě lépe a i s jedním dotykem mohla slavit světový titul, čímž překonala i svou starší sestru Káju. Finále singlířů U23 nabídlo snad ještě lepší podívanou než u kajakářek a jízdy na hranici rizika musely všechny přítomné diváky rozpálit stejně jako horké počasí, které po celý šampionát panovalo. Václav Chaloupka dokázal hned první rok mezi U23 vystoupat na pódium a čistou jízdou obhájil pro české barvy stříbro. Nestačil pouze na fenomenálního Slováka Marka Mirgorodského, který po vítězství v semifinále zvládl i finálovou jízdu z poslední pozice.

Závodníci Hiko týmu zažili hodně rozporuplný šampionát. Za úšpěný ho rozhodně může označit devatenáctiletá Martina Satková, která ve finále obsadila šesté místo a v závodě týmů získala bronz. Seniorská reprezentantka Amálie Hilgertová měla rozhodně ambice na finále, ale po nezdařilém semifinále skončila třináctá, ťuk za finálovou desítkou. Chuť si zpravila v týmovém závodě, který společně s Kájou Galuškovou a Barborou Valíkovou suverénně ovládly. Lukáš Rohan jel na šampionát obhajovat stříbro z Krakova a po vítězství v kvalifikaci byl jedním z hlavních favoritů na medaile. Finálová jízda mu však vůbec nevyšla a jen díky chybám soupeřů skončil těsně pod pódiem na nepopulární „bramboře“. Závod týmů vyšel U23 singlířům stejně jako kajakářkám a v nezvykle vyrovnaném finále vyválčili zlato.

Nakonec nám ty medaile přeci jen přivezli. Další šanci budou mít na mistrovství Evropy, které bude od 17. srpna hostit německý Hohenlimburg.

Autor článku: Lukáš Rohan

 

 

Výsledky:https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-championships/bratislava-2017/rankings-results