Nejistota nominačních závodů 2020

V době, kdy se měl dle předkoronavirového plánu rozjíždět v Tokiu olympijský svátek sportu, budou slalomáři vzhledem k okolnostem teprve vstupovat do domácího boje o účast na historicky prvních odložených letních Olympijských hrách. Všichni víme, co je ve hře. Díky plusovým bodům jsou někteří závodníci k vítězství blíže, ti další mají naopak svou startovní čáru k vysněnému cíli lehce vzdálenější. Je však vůbec v současné chvíli o co bojovat?

Dle nejnovějšího průzkumu japonské agentury Kjódó se 70% respondentů v celonárodním měřítku vyjádřilo negativně ke konání globální sportovní akce ve svém hlavním městě v roce 2021. První polovina z nich by byla pro další odložení her, což dle organizátorů prý v tuhle chvíli nepřipadá v úvahu, druhá pro jejich úplné zrušení. Pouze 23% respondentů uskutečněného průzkumu se vyjádřilo pro konání OH v plánovaném termínu v příštím roce. Tato informace sama o sobě není nijak vypovídající, každopádně při současné celosvětové situaci nepřidává na jistotě a může vzbuzovat jen další pochybnosti. Svět je nemocen a lék proti korona viru je jen jeden z mnoha, který by současná populace ke svému uzdravení potřebovala. To jsem však hodně odbočil od tématu.

Celkové pořadí nominačních bojů, které se uskuteční 25. – 26. června ve Veltrusech a hned další víkend v Troji, bude druhým počítaným výsledkem do samostatné olympijské nominace. První zdroj se vzal z loňského pořadí českých závodníků na mistrovství světa, třetí a poslední bude doplněn z mistrovství Evropy, které by se mělo konat letos v září v pražské Troji. Což je však další výrazný otazník do olympijské nominační hádanky. Ve chvíli kdy sportovcům mezinárodní federace odkládají, nebo ve větší míře ruší soutěž za soutěží, je přirozené pochybovat, zda šampionát starého kontinentu letos proběhne. I když je závod oficiálně potvrzený, řada významných slalomových velmocí už s předstihem oznámila, že letošní mezinárodní sezónu vynechá. Pojede se tedy závěr nominace bez top závodníků Evropy, nebo svůj úsudek národní federace do září přehodnotí? Toť otázka, na kterou si všichni budeme muset počkat. Ale bez obav, už jsme si zvykli.

Výše uvedené řádky nepíšu jako svou obavu, ani se nesnažím o snížení hodnoty blížících se závodů. Myšlenku uvádím a rozvádím proto, že i přes vše zmíněné se máme všichni na co těšit. Nikdo ze závodníků totiž nemusí v současnou chvíli tyto věci řešit. Každý na startu by měl na startu přemýšlet pouze nad jednou věcí. Jak projet trať co nejrychleji, to je to oč tu běží a snad ještě nějakou dobu bude. Ať už to s Tokio 2020 dopadne jakkoli, mám pocit, že letošní nominační souboje by mohly být ty nejkvalitnější, jaké kdy bylo možné v domácích peřejích sledovat. Silné zastoupení skvělých závodníků ve všech kategoriích slibuje vyrovnané výsledky a nervy do posledních jízd. Jen samotný šampionát na domácí půdě představuje obrovskou motivaci.

Nominace v červenci je hodně neobvyklá, kromě příjemnějšího počasí přináší i další možnosti. V době, kdy sport zrovna nejede na plné obrátky, jak jsme během léta zvyklí, by mohl vodní slalom využít tohoto okénka a výrazněji vstoupit do podvědomí českých sportovních fanoušků. Stejně tak by mohl závod v Praze přilákat početný dav fanoušků, kterým už zcela určitě chybí zážitky ze sportovních akcí. Ti, kteří však preferují zůstat doma, nemusí zase tolik litovat. Nedělní závod 4. Českého poháru Skupiny ČEZ bude živě přenášet televizní stanice ČT sport. Živý přenos všech závodních jízd poběží také na Youtube kanále CzechCanoe.

Řečeno už bylo dost, v sobotu to vypukne, tak buďte u toho!

 

Více informací najdete na stránkách závodu

http://kanoe.cz/slalom/clanky/1-2-cesky-pohar-skupiny-cez-2020-veltrusy

 

Lukáš Rohan

FOTO: Martin Hladík, Kanoe.cz https://www.zonerama.com/Kanoe/267150

Zdroj: Tvrdá realita. Japonci olympijské hry v příštím roce nechtějí. Sport.cz [online]. 19. července 2020 [cit. 2020-07-23]. Dostupné z: https://www.sport.cz/olympiada/clanek/1532213-tvrda-realita-japonci-olympijske-hry-v-pristim-roce-nechteji.html#hp-artcl