Výroba v době karantényCelosvětový boj proti šíření nákazy virem Covid 19 zasáhl vážným způsobem také chod Hika. V rámci plošných izolačních opatření téměř po celé Evropě byly uzavřeny raftové společnosti a specializované obchody. Naše rodinná firma tak přišla o klíčové odběratele, kteří byli z pochopitelných důvodů nuceni zrušit veškeré své objednávky. Jako mnoho dalších firem s vlastní výrobou stojíme před velkou výzvou - jak zajistit práci lidem, kteří pro nás léta šijí vodácké vybavení v době, kdy ho nemá kdo nakupovat.

 

V první půlce března přišla za majiteli firmy Ivanem a Marcelou dcera Natálie s nápadem šít roušky. V té době jejich nošení nebylo povinné, ale už se mluvilo o jejich schopnosti zpomalit šíření nákazy. Natálie našla na internetu jednoduchý tutoriál zatímco sestra Amálie zajistila bavlnu od letenské firmy Textile Mountain, která ji právě na šití roušek rozdávala.

Prvotní plán bylo ušít pár roušek pro hospic v Chrudimi, rozdat je blízkým a kamarádům. Další kusy šly do Přílep dětem, které roznášely jídlo důchodcům uvězněným v karanténě. Švadleny pak vyrobily roušky pro všechny naše zaměstnance a také pro obyvatele vesnice Jíloviště, kde výroba sídlí.

Pod heslem “Moje rouška chrání Tebe, tvoje rouška chrání mě" zasedla k šicímu stroji prakticky celá země. Začala svítat naděje, že by nám výroba roušek mohla pomoci překlenout dobu, kdy odběr vodáckého vybavení stagnuje. Hlavně díky neuvěřitelné odhodlanosti a vytrvalosti našich švadlen se nám zatím daří pokrýt náklady. 

Tvarovaná rouška s kapsou na nanomembránu.


Jsme schopni ušít pár tisíc roušek denně. Brzdí nás ale lemovací stroje, které se využívají na stahovací šňůrky. Ty máme jen dva a tak se je snažíme maximálně využít. Švadlenka Dana zůstává u lemovačky dlouho do večera. Pak ji vystřídá Monika, naše obchodní zástupkyně, Evička z recepce a ředitelka firmy Marcela.

 

I naši vývojáři přidávají ruku k dílu. Neustále vymýšlíme nové způsoby šití abychom se vyhnuli lemovacím mašinám a celý systém odbrzdili. Také funkčnost a pohodlí roušek se vyvíjí. Nyní už je v produkci rouška V4, mílový skok vpřed od V1. Neustále se snažíme zjišťovat nové informace a posouvat vývoj. Na Technické Univerzitě v Liberci vyrábí materiál z nanomembrány, která mnohonásobně zvyšuje funkčnost roušky. Přes počáteční administrativní překážky se nám podařilo membránu zajistit a už příští týden budou membrány vkládané do V-pětky :)

Nejvytrvalejší z našich švadlen :)


Švadlenám zvyklým na široké spektrum a poměrně vysokou komplexitu práce z šití jednoduché roušky malinko hrabe, ale jsou rády, že mohou svými schopnostmi pomoci a že firma jede dál. Tak nám držte palce, držte se a noste české roušky!