Slalomáři odstartovali olympijskou sezónu na Australian Open

V australském Penrithu začala většině závodníků nová sezóna 2020. Na startu závodu ICF World Ranking Race nechyběli slalomáři z celého světa, mezi kterými se neztratili členové HIKO týmu. Nejvíce se dařilo našim dámám na kajaku, kde zástupkyně HIKO týmu zcela ovládly stupně vítězů v pořadí Jessica Fox z Austrálie, Ricarda Funk z Německa a Camille Prigent z Francie. Domácí Jess Fox k vítězství na kajaku přidala další den i zlato na kánoi a zcela nepochybně potvrdila svou jistou nominaci na Olympijské hry do Tokia ve dvou kategoriích.Čtvrtým medailistou do party se stal v neděli Vít Přindiš, který na olympijské trati z roku 2000 vybojoval bronzovou medaili.

"Závod kajakářek ovládly tři členky Hiko Teamu - na prvním místě Jessica Fox, druhá Ricarda Funk a na třetím místě Camille Prigent."

Za zmínku určitě stojí i vystoupení kanoistů Lukáše Rohana a Cedrica Jolyho, kteří sice ve finále přímo neoslnili pár zbloudilých diváků, ale před tím dokázali zajet rychlé jízdy jak v kvalifikaci tak i semifinále. Rohan dokázal obě jízdy vyhrát, jeho již dlouholetý rival Joly byl v kvalifikaci třetí a v semifinále hned za Rohanem. Bohužel nejhorší jízdu si schovali na tu nejdůležitější, čímž pádem obsadili ve finále dvě poslední místa. Oba však mohli být s předvedeným výkonem po celý průběh závodu vcelku spokojeni. Aktuální mistr světa na C1 Cedric Joly má jistou účast na květnovém mistrovství Evropy v Londýně, kde bude bojovat o premiérovou účast pod olympijskými kruhy v Tokiu, jeho příprava tak směřuje právě k tomuto rozhodujícímu závodu. Neztratili se ani další čeští kanoisté, Václav Chaloupka skončil ve finále na šestém místě a Matyáš Lhota dokonce stříbrný, hned za jasně nejrychlejším Benjaminem Savšekem ze Slovinska. Ukázali tak, že by se snad českým singlířům mohlo konečně blýskat na lepší časy…

"Lukáš Rohan vyhrál kvalifikaci i semifinále.

Bohužel ve finále se mu nepodařilo předchozí výkony zopakovat a skončil na desátém místě."

Dalšími slalomáři ve finále z řad HIKO týmu byla mezi kajakářkami Jana Dukátová ze Slovenska, která obsadila osmou příčku, a kajakář Ondřej Tunka. Ten se bohužel ve finálové jízdě nevyvaroval 50ti vteřinové penalizace na povodné brance číslo 9 a skončil tak, stejně jako Rohan, na desáté pozici. Čeští kajakáři znovu ukázali světovou extra třídu v podobě čtyřnásobné finálové účasti, kromě Přindiše a Tunky byli v desetičlenném finále i Prskavec s Hradilkem, nutno podotknout, že v kajakářské kategorii se sešla v podstatě kompletní světová špička.

"V kategorii kajakářů se do finále dostaly čtyři české lodě. Vítek Přindiš vybojoval bronzovou medaili."

Na startu se objevili ještě další závodníci jezdící v barvách HIKO týmu. Kanoista Tomáš Rak skončil jen těsně od finále na třináctém místě, loňské mistryni Evropy Amálce Hilgertové se už tolik nedařilo a skončila čtyřiadvacátá, francouzský kajakář Boris Neveu byl patnáctý a Michal Smolen z USA čtyřicátý. Většina vodáků ještě zůstává minimálně týden trénovat v teple a příjemném australském prostředí, které nepoznamenaly požáry ani povodně. Poté se už všichni přesunou do svých domovů, kde budou dolaďovat formu na národní nominační závody. Česká nominace se uskuteční o víkendech 18. – 19. a 25. – 26. dubna, kde se rozhodne o složení seniorské a U23 reprezentaci pro sezónu 2020 a výrazně se také zobrazí tajenka pro případné účastníky olympijského závodu. Olympijská nominace pak vyvrcholí na ME v Londýně.

Autor článku: Lukáš Rohan

Fotografie: @JGRimages, Dominika Dupalova /@czechcanoe