Spojení slalomu a sjezdu na MS pohledem sjezdařky

Mistrovství světa v Seu aneb jiný úhel pohledu na spojení sjezdu a slalomu

Jelikož Hiko „zpravodajství“ není jako jiná tradiční média, přinášíme vám pokračování rozpravy o spojení slalomového a sjezdového mistrovství světa do jedné velké akce. V prvním článku jste si mohli přečíst subjektivní názor slalomáře, proto pro druhý článek dostala svůj prostor povolaná osoba z druhého tábora. Tou nemůže být nikdo jiný než jeden z posledních mohykánů vodáckých obojživelníků, nezastavitelný stroj na medaile a členka HIKO týmu, Martina Satková.

Martina letos předváděla velice dobré výkony v rámci slalomové nominace a vypadalo to víc než nadějně, že by brněnská rodačka mohla závodit na zářijovém mistrovství světa jak ve sjezdu, tak i mezi slalomářkami. Bohužel poslední nominační závod se jí vůbec nepodařil, a i díky velké porci smůle na ni zbylo i přes shodu bodů s dvěma závodnicemi až čtvrté místo. Česká výprava tak stále čeká na závodníka, který by stejně jako dříve v minulosti navázal na úspěchy československých obojživelníků, kteří pravidelně vozili medaile z obou disciplín. Je celkem dost jisté, že nikdo jiný než právě Martina na nominaci v obou disciplínách v blízké době myslet nemůže. Doplnil bych ještě nadějnou juniorku Terku Kneblovou, která letos kromě sjezdového závodu zvládala na MS i slalomovou předjízdu, v rámci které předváděla po celou dobu velice solidní výkony a bez pochyby si několik závodnic hlasitě oddechlo, že díky účasti v předjízdě nemůže nastoupit do samotného závodu.  Je vidět, že specializace na konkrétní disciplínu je dnes jasně dána a kromě těchto dvou závodnic, jichž zvládají na odlišných typech lodí konkurovat těm nejlepším, není už nikdo další. Martina to letos dokázala zcela jasně, stříbrná medaile ze slalomového ME U23 a sjezdový seniorský titul jsou toho důkazem, další letošní úspěchy nechme s omluvou stranou…

Lukáš Rohan ve svém příspěvku došel k názoru, že spojení slalomu a sjezdu, kromě vytváření nových přátelství, jeho sportu nic dobrého nepřináší, proto není podporovatelem této znovuobnovené myšlenky. Své důvody uvedl a zkráceně se pokusil vysvětlit v minulém článku. Pojďme se teď podívat na opačný pohled sjezdařky, která však zná obě disciplíny více než dobře a má své vlastní zkušenosti z těch největších mezinárodních závodů.

Martina Satková:

"Spojené MS mi přijde jako skvělá akce, ale zároveň si říkám, že jednou za dva roky bohatě stačí. Z pohledu sjezdaře je to skvělá příležitost vidět slalom, všechny ty mistry/ině světa, Evropy a olympioniky. Chodili jsme se na závod koukat každý den a fandili našim slalomářům. Určitě díky spojení těchto akcí bylo na náš závod více diváků než obvykle a sjezdové výsledky byly také doma více vidět v médiích.

Trochu mě mrzí, že se mi ještě nepodařilo závodit ve slalomu i sjezdu na spojeném MS. Určitě si to dávám jako osobní „goal“ do budoucnosti, i když možná vzdálené. Bezpochyby bylo super potkat v Seu spousty kamarádů a nutno podotknout, že atmosféra byla jiná oproti klasickým sjezdovým mistrovstvím. Za nevýhodu bych označila to, že sjezd není u všech vítán s otevřenou náručí a někteří dávali najevo, že je to vyloženě obtěžuje. Každopádně já jsem pro, aby tohle spojení pokračovalo i nadále. Myslím si, že z organizační stránky to bylo bez problémů a zároveň i pro všechny aspoň trochu zajímavé. Také mě potěšilo, když jsem viděla, že se i na náš závod přišli slalomáři podívat a povzbuzovali nás."

 

FOTO: Martin Hladík, https://www.zonerama.com/Kanoe

Lukáš Rohan