Michal Smolen

                                                                              

Datum narození: 13. září 1993

Disciplína: Vodní slalom (K1) 

Země: USA

-

Nejlepší výsledky:

2. místo Světový pohár Ivrea 2017

12. místo Olympijské hry Rio de Janeiro 2016

3. místo Mistrovství světa Londýn 2015

1. místo Panamerické hry Minden 2015

1. místo Mistrovství světa U23 Penrith 2014 

-

Kdy a kde jsi začal pádlovat?

“První zkušenost s pádlováním pro mě byla strašlivá. Bylo mi devět let a táta mě vzal na řeku Nantahala v Severní Karolíně. Strašně jsem se těšil, že budu poprvé sám pádlovat! Hrozně mě to bavilo dokud jsem se poprvé nedostal do proudu a nepřevrátil se. Chtěl jsem hned skončit, ale táta mi řekl, že pojedeme dál. Z toho už jsem vůbec nadšený nebyl a trvalo mi pak pár let než jsem sebral kuráž začít dělat slalom.”

-

Co je tvá nejoblíbenější trať?

“Je to buď Londýn nebo Penrith. Na obou místech se mi sice podařilo zajet nějaký dobrý výsledek, ale mám je rád hlavně protože je tam velká voda.”

-

Kdo tě nejvíce ovlivnil v tvé kariéře? 

“To bude můj táta. Trénuje mě od mých úplných začátků a nikdo mě jako kajakáře nezná líp než on."

-

Co byl tvůj největší zážitek z ježdění na kajaku? 

“Nejlepší byl asi pocit, když jsem se v roce 2015 dostal poprvé na bednu na Mistrovství světa. Nejlepší zážitek z pádlování jsem ale měl o rok později, když jsem jel poprvé trénovat na Nový Zéland a dostal se ke sjíždění těch nejúžasnějších řek na světě.”

-

Co je nejlepší a naopak nejhorší část tréninku?

“Nejlepší je pocit vzrušení z rychlé jízdy. Čím jedeš rychleji, tím je to větší zábava a já se vždycky snažím posouvat hranice toho, čeho jsem schopný. Nejhorší část je pravděpodobně to, když musíte přežít špatný trénink. Někdy vám to prostě nejde, ale musíte se stejně snažit zůstat soustředěný a opakovat si, že prostě ne z každého tréninku budete mít dobrý pocit.”

-

Jaké to je být profesionálním sportovcem ve Spojených státech amerických, kde není vodní slalom moc populárním sportem?

“Je to celkem brutální. Pokud nemáte sponzory a dost dobré výsledky každý rok, musíte očekávat, že utratíte hodně peněz ze svého.”

-

Jaké jsou tvé cíle a plány?

“Teď se hlavně chci připravit na Olympijské hry do Tokia. Pak mám další cíle jako vrátit se opět na bednu na Mistrovství světa a vyjet si další finále na světových pohárech, nicméně to jsou jen výkonnostní cíle, které slouží k tomu, abych se dokázal soustředit celou sezonu. Jedna velmi důležitá věc, na které už nějakou dobu pracuji je uvědomit si, co si na slalomu užívám nejvíc a jak zůstat pozitivní v obtížných momentech.”

-

Jaké to je chodit s kajakářkou?

“Hodně to zjednoduší život.”

-

Co rád děláš, když nesedíš v kajaku?

“Jedna z nejlepších věcí na našem sportu je, že se dostaneš do nejkrásnějších míst na naší planetě. Prozkoumávání těchto míst mě vždycky hrozně baví. A taky rád spím.” 

-

Počůral jsi se někdy do kajaku?

“Dobrá otázka. Naschvál nebo omylem?”

-

Kdo je nejlepší kajakář na světě?

“Obdivuji Dana Jacksona. Moc nechápu jak může vůbec chodit s tak velkými věcmi mezi nohama.”

-

Contact: facebookInstagram